Hoger minimumloon in 2027: € 15,29 per uur, jongeren gaan er flink op vooruit
Wie het minimumloon verdient, krijgt vanaf 1 januari 2027 2 procent meer: het uurloon komt dan uit op € 15,29. Jongeren van 16 tot en met 20 jaar merken daar nog meer van, want voor hen worden ook de staffels verhoogd, zoals eerder al was aangekondigd. Hun loon kan daardoor met maximaal bijna 30 procent toenemen.
Het nieuwe bedrag staat in de Regeling tot indexatie van het wettelijk minimumloon van 29 oktober 2026. Minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid stelde de regeling vast en bood haar met een Kamerbrief aan de Tweede Kamer aan. Werknemers van 21 jaar en ouder gaan er 2,00 procent op vooruit vergeleken met 1 juli 2026, toen het uurloon nog € 14,99 was.
Hoe het nieuwe bedrag tot stand komt
Twee keer per jaar wordt het minimumloon bijgesteld op basis van de loonontwikkeling in de cao’s. Bij de aanpassing in januari telt de helft van de stijging van de contractlonen in 2027 die het CPB in de Macro Economische Verkenning (MEV) 2027 verwacht. Dat is 3,711 procent gedeeld door twee, oftewel 1,856 procent. Daar komt 0,197 procentpunt bij als correctie, omdat de contractlonen in 2026 harder opliepen dan in het voorjaar werd ingeschat. Zonder afronding komt het percentage zo op 2,053 procent. Na afronding volgens de wet blijft een bruto minimumuurloon van € 15,29 over.
Ook het referentiemaandloon gaat omhoog, met 2,05 procent: van bruto € 2.337,00 per 1 juli 2026 naar € 2.385,00 per maand op 1 januari 2027. Sinds de komst van het minimumuurloon op 1 januari 2024 bepaalt dit bedrag niet langer wat werknemers verdienen. Het dient nog wel als rekengrondslag voor de hoogte en indexering van diverse uitkeringen.
Jeugdlonen per 1 januari 2027
Voor jongeren is er in januari meer aan de hand dan alleen indexatie. De staffels voor 16- tot en met 20-jarigen gaan fors omhoog, zoals al eerder was aangekondigd. Het besluit hierover verscheen eind september in het Staatsblad (Stb. 2026, 279). Alleen 15-jarigen blijven op dezelfde staffel zitten, namelijk 30 procent.
Doordat de hogere staffels samenvallen met de indexatie, liggen de jeugdlonen op 1 januari duidelijk boven de huidige bedragen. Een 19-jarige verdient bijvoorbeeld € 2,48 per uur meer.
Eigen bbl-staffels vervallen
Wie werkt op basis van een arbeidsovereenkomst voor een beroepsbegeleidende leerweg (bbl), had tot nu toe te maken met afwijkende staffels. Daar komt per 1 januari 2027 een eind aan. Ook bbl-leerlingen van 18 tot en met 20 jaar krijgen dan het gewone bedrag, waardoor hun loonsverhoging nog groter uitvalt.
